Sal. May 24th, 2022

1 Eylül’de balıkçılar “Vira-Bismillah” diyecek, av sezonu başlayacak. Yeni sezona sayılı gün kala, Bakanlık balık avcılığına yönelik yeni kurallar getiriyor. Balık boylarında yasağın ölçüsü artıyor. Artık 25 santimden kısa levrek avlanamayacak. Bazı yerlerde gırgırla avlanma da yasaklanıyor.

 

Kalkan, sinarit ve levrek için avlanma boyları ile av tarihleri değişiyor. Bazı yerlerde de gırgırla avlanmaya yasak getiriliyor.

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 1 Eylül’de başlayacak yeni balık sezonu öncesinde, avlanmayla ilgili yeni düzenlemeleri içeren tebliğ hazırladı.

 Balık avında, boy yasağı sınırı biraz daha uzadı, 45 santimden küçük kalkan, 25 santimden kısa levrek,  35 santimden kısa sinarit avlanamayacak. Ve satılamayacak.

Balıkçılar da, tezgâhlarını yeni kurallara göre doldurmaya hazırlanırken, yasak ve sınırlamaları genelde destekliyor:

Yeni balık sezonuna ilişkin düzenlemeler bu kadarla da sınırlı değil. Üreme zamanlarına göre, bazı balıklar için yasak dönemleri değişti. Kalkan 15 Nisan-15 Haziran, dil balığı 1 Ocak-1 Şubat arasında avlanamayacak.

Ayrıca, İzmit Körfezi, Adalar civarı ve Büyükçekmece koyunda bazı alanlar gırgır avcılığına kapatılıyor. Marmara Denizi’nde Manyat ve Algarna ağları ile gece yapılan avcılık da yasaklanıyor.

İşte bu noktada, yüksek teknolojiyle ve gırgırla avlanan balıkçıların bir kısmı yeni kuralları desteklerken, bazıları durumdan pek hoşnut değil.

Balık sezonuna yönelik, önümüzdeki 4 yılı kapsayan kararlarla ilgili bakanlık tebliğ taslağı şimdi Başbakanlık’ta. Ve Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir