Sal. May 24th, 2022

DSC06924

Vatandaşların iftarda yedikleri ağır yemekler sonrası hazımsızlık şikâyetleri oluyor bu gibi durumlarda en güzel yiyecek Balık.

Ramazan’ın yaz aylarına denk gelmesi ile uzun süre oruçlu olan vatandaşların sağlığı açısından yedikleri besinlerin daha büyük önem kazandığını bu dönemlerde uzmanları balık gibi hazmı kolay ürünlerin yenmesini tavsiye ediyor.

Ülkemizde’’ yaz sıcağında balık yenmez” gibi yanlış bir söylem bulunuyor. Balık tüketiminin mevsim olmaksızın hafta en az iki kez tüketilmelidir.

HAFTADA EN AZ İKİ KEZ BALIK TÜKETİLMELİDİR

Özellikle bunaltıcı sıcaklara denk gelen Ramazan’da birçok vatandaş iftarda yedikleri ağır yemekler sonrası hazımsızlık şikâyeti yaşıyor. Bu gibi durumlarda en güzel yiyeceğin Balık olduğunu unutmamalıyız. Bir deniz ürünü olan Balık sağlıklı beslenmede önemli bir yere sahip “İyi kaliteli bir protein kaynağı olan Balık aynı zamanda A vitamini, K vitamini, D vitamini, B vitamini; iyot, çinko, selenyum, fosfor ve magnezyum gibi birçok vitamin- mineralden de zengin bir besindir. Bunun yanı sıra balığın içinde bulunan omega 3 yağ asitleri, kalp-damar hastalıkları, felç, şeker hastalığı, kanser gibi birçok ciddi hastalıktan korunmada önemlidir. İnsan vücudunda üretilemeyen bu omega 3 yağ asitlerinin iyi etkilerini görebilmek için haftada en az 2 kez 500 gram olacak şeklinde balık tüketilmelidir.”

Hayrettin Oğuz

DSC06919

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir