Sal. May 24th, 2022

DSC08369Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tüm denizlerde; 15 Nisan 2014 tarihi itibariyle trol ve gırgır ağları ile avcılık yapan balıkçılar için genel av yasağı başlayacağını açıkladı.

AV yasağı 1 Eylül’de sona erecek. 15 Nisan’dan itibaren, isteyen balıkçılar karasuların bitişiğindeki uluslararası sularda ve su ürünleri avcılık tebliği ile getirilen düzenlemelere uyulması şartıyla uzatma ağlarıyla su ürünleri avcılığı yapabilecek.

PALAMUT AVCILIĞINDA DÜŞÜŞ OLDU

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 2013-2014 av sezonunda avcılıktan elde edilen üretimimizin önemli bölümünü hamsi, palamut, istavrit ve çaça gibi göçmen balık türleri oluşturduğu belirtildi. Açıklama şunlar dile getirildi: ‘Göçmen balıkların üretiminde balık türünün biyolojisi, ortamdaki besin durumu, besin zincirindeki yeri ve su sıcaklığı gibi bazı çevresel faktörler etkili olmaktadır. Bu nedenle balıkların av verimlerinde, yıllara göre dalgalanma görülebilmektedir. Avlanılan türler açısından, bir önceki av sezonu ile karşılaştırma yapıldığında; hamsi avcılığında artış, istavrit ve çaça avcılığında sabit bir seyir, palamut avcılığında ise bir miktar düşüş olduğu gözlenmiştir.’

92 BİN DENETİM YAPILDI, 36 GEMİYE EL KONULDU, 14 GEMİNİN RUHSATI İPTAL EDİLDİ

Bakanlık, su ürünlerinde sürdürülebilir avcılığın sağlanması amacıyla, denizlerde, iç sularda, balıkçı gemilerinde, karaya çıkış noktalarında, yol güzerg’hlarında, balık hallerinde ve perakende satış yerlerinde 92 bin 526 kontrol ve denetim gerçekleştirildiğini vurguladı. Açıklamada, ‘Geçtiğimiz yıl yapılan denetimlerde, getirilen düzenlemelere aykırı hareket edenler hakkında idari para cezası, ruhsat tezkerelerinin iptali veya askıya alınması, ürünlere ve avlanma araçlarına el konulması gibi yaptırımlar uygulanmıştır. Su ürünleri denetiminden sorumlu kurumlarla yakın işbirliği içerisinde su ürünleri av yasaklarına ilişkin olarak 92 bin 526 adet denetim yapılmıştır. Yasadışı avcılık yaptığı tespit edilen 14 adet balıkçı gemisinin ruhsatı iptal edilmiş, yasa dışı avlanan 36 gemiye ve 1.703 ton su ürününe el konulmuştur. Ayrıca 7 bin 317 kişiye de 7 milyon 902 bin 605 TL idari para cezası uygulanmıştır.’ denildi.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir