Çar. May 18th, 2022

Palamuda ‘elveda’, hamsiye ‘merhaba’

Son demlerini yaşayan palamut Karadeniz’i terk ederken, yerini Karadeniz’in incisi hamsiye bırakıyor. Dün 30 liradan satılan hamsinin kilosu bugün balık tezgâhlarında 20-25 TL arasında alıcı buluyor.

Palamut bu sene balıkçıların yüzünü güldürdü. 2 aydır bolca çıkan palamut, göç etmeye başlayınca fiyatı da yükseldi. Tanesi 25 TL’ye kadar çıkan palamudun yerini hamsi almaya başladı. Fiyatı 30 TL’den 20 TL’ye düşen hamsiye vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, balıkçılar ise havaların soğumasıyla birlikte hamsinin çoğalıp, fiyatının düşmesini bekliyor.

“Karadeniz’in efsanesi hamsi geliyor”

Palamudun sonuna gelindiğini ifade eden Hacı Kibar gırgırı Reisi Mustafa Kuru, “2 aydır palamut avlıyoruz. Yıllardır bu kadar çok palamut avlamamıştık. Bu sene oldukça fazla oldu. Her şeyin bir mevsimi var. Palamut yavaş yavaş göç ediyor. Efsanenin biri gidip, biri geliyor. Karadeniz’in efsanesi hamsi yüzünü Marmara’da gösterdi bizde 500 mil yol kat ederek Marmara denizine geldik ve Marmara da hamsi avlıyoruz. Bu sene inşallah palamut gibi hamsi de bol olur.15-20 güne kadar Marmara hamsisi sona ererek Karadeniz de avlanmaya başlar. Hamsi bol olursa hem biz kazanırız hem de vatandaşlar ucuza hamsi yerler. Hamsinin kasası bu sıralar 200-250 TL arasında satılıyor. Deniz ve havalar şu an sıcak gidiyor. Havalar biraz daha soğuyunca hamsinin bollaşacağını düşünüyoruz” dedi.

“Palamut son demlerini yaşıyor”

Son günlerini yaşayan palamut balığını bekleyen iğne ada ve boğaz ağzında yine bol miktar da avlanma ihtimalini göz ardı etmiyoruz diyen Mustafa Reis teknede masrafların ağır olduğunu ve beklemeye tahammüllerinin olmaması nedeniyle yüzünü gösteren hamsiye ilgi gösterdiklerini belirterek kasım karanlığında bu palamut tekrar kendini gösterir diyerek aklının aslında palamutta kaldığını belirterek hamsi için Gürpınar limanın dan vira diyerek denize açıldılar bizlerde kendilerine rastgele diyerek denize uğurladık.

Hayrettin Oğuz

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir