Sal. May 24th, 2022

Rize açıklarında avlanan hamsiler tezgahları süslemeye başladı. Hamsinin Karadeniz hamsisi olduğunu belirtmek isteyen Rize Balıkçı Köyü esnafları hamsinin doğum yerinin Rize olduğunu  İlettiler.

Zafer Tafralı isimli balıkçı esnafı yaptığı açıklamada “Hamsi çıkmaya başladı. Tezgahlarda 7,5-10 TL’den yer buluyor. Hemen hemen 1,5 ay daha bu fiyatlar böyle sürer. Rize’de Marmara hamsisi pek tutulmaz. Sezonu açtık inşallah iyi olur. Çok iyi bir ilgi var hamsiye. Rize hamsisini duyan koşup geliyor dedi.

Bir başka Zelek’li balıkçı esnafı Recep Yurtseven ise Rizelilerin hamsiye rağbet gösterdiğini dile getirerek “Palamut kayboldu artık, hamsi çoğaldı. Kayıklar hep hamsiye bakıyor. Şu anda çok iyi bir hamsi var. Marmara hamsisine göre biraz ufak ama lezzetli bir hamsi. Bizim hamsimiz, Karadeniz hamsisi. 10 liradan satılıyor ve halkta yiyor yani” diye konuştu.

Hamsi fiyatının 10 liradan aşağıya düşmesi halinde tutanların kazanamayarak zarar edeceğini dile getiren Yurtseven “Fiyatlar bundan aşağıya düşerse tutan insanın cebine 1 lira gitmez. 10 lira bugün ki şartlarda iyi. 2 kiloyu 4-5 kişinin yiyebileceği rakamlarda” şeklinde konuştu.

Hamsiyi çok sevdiğini ve sürekli tükettiğini dile getiren Zelek Balıkçı Köyü halkı ise “Hamsi çok iyi, harika ‘ye beni’ diyor. Hamsi bizim milli yemeğimizdir, ifadelerini kullandılar.

Zafer Balıkçılığa ait Zelek Balıkçı Köyü’ndeki tezgahta Hamsinin yanında palamut, barbun, istavrit, mezgit, zargana ve daha bir çok yerli balıkların olduğunu belirten Zafer Tafralı müşterilerin gelmesi durumunda her türlü balığı alabileceklerini dile getirdi.

Yurtseven Balıkçılık olarak Çayeli’nde hem canlı balık hem de lokanta olarak hizmet verdiklerini belirten Recep Yurtseven Çayeli’ne yolu düşen herkesin taze ve günlük balık için adresinin mutlaka Yurtseven balıkçılık olması gerektiğini dile getirdi.

Haber : Hayrettin Oğuz

 

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir