Çar. May 18th, 2022

Karadeniz’de hamsi bitti üç sene sonra hamsi diye bir balık kalmayacağını iddia eden üç beş balıkçılıktan anlamayanın görüşünü ön gören gerçek balıkçılara hiç fikir danışmayıp zamansız ve yersiz yasak konulmasını kabullenemeyen Rize Pazar Balıkçı Köyü’nde 100 senelik baba mesleğini yapan ve bugün Hacı Kibar gırgırının yöneticisi olan Hakkı Kuru 20 günde hamsinin büyüyeceğine inanmadığını ve bu yasağın hamsinin büyümesine hiçbir katkı sağlamayacağını belirterek şunları söyledi.

Genel Müdür Mustafa Altuğ Beye şunları iletmek istediğini dile getirdi.

Sizin başka başka düşünceleriniz olabilir, size birileri yanlış bilgi verebilir hiç gerçek balıkçılar ile görüşmeyi düşündünüz mü? Bu yapılan çok yanlış bu kararın altında gırgır balıkçılığından ve deniz balıkçılığından anlamayanların fikri öne çıkıyor.

Bu sene bazı balıkçı arkadaşlar ölçüyü kaçırıp yakalanmış ve gereken cezayı ödemişlerdir. Üç beş balıkçı ölçüyü kaçırdı diye bunun cezasını tüm balıkçıya kesmek doğru değildir

Kuralları çiğneyenler iyi denetlenir ve bu sorun çözülür.

Ayrıca Şubat ayından sonra denizde hamsinin kalmayacağını ve göç edeceğini hamsinin de bir çeşit değil birkaç çeşit olduğunu bilmenizi isterim. Hakkı Kuru, denizdeki her teknede 30 denizcinin bulunduğunu ve ekonomik şartların zor olduğu bu günlerde bunun altından hiçbir denizcinin kalkamayacağını belirterek biran önce bu hatadan vazgeçilmesini dile getirdi.

Laz Balıkçı Özel Haber

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir