Paz. May 22nd, 2022
1 EYLÜL BALIK SEZONU

15 Nisan’da yasaklanan balık mevsimi 1 Eylül 2021 de açılıyor.

Balık, zengin vitamin içeriği ve güçlü besin değeri bakımından hem çocukların hem de yetişkinlerin düzenli olarak tüketmesi gereken bir gıdadır. Yaşadığı denize ve mevsimine göre değişmekle birlikte özellikle kış aylarında taze ve çok çeşitli olan balık, haftada en az 2-3 gün sofrada bulunmalıdır.

Balık deyince lüks balıkçı dükkânlarına gidilerek marina edilmiş, işlemlerden geçirilmiş, her tarafı bir sos ve malzeme ile kaplanmış yiyecekler değildir.

Balıktan sağlık açısından faydalanmak istiyorsak taze ve mevsiminde tutulmuş balıkları Izgara, buğulama ve fırında yaparak tüketmemiz gerekmektedir.

Balıkların doğal denizlerde avlanmış olmaları yani çiftlik balıklarından uzak durulması gerekmektedir.

Çiftlik balıklarını balık sezonunun yasak olduğu dönemlerde tüketilmesi en büyük tavsiyemdir.

Eylül ayının gelmesiyle balık sezonu açılır. Yağmur suyunu alan palamut vonoz olarak çıkar irileşir ve palamut olarak bollaşır. Daha sonra torik olan o güzelim balık lakerde yapımı için satın alındığından piyasada bulmakta zorlanırız. Bu nedenle palamudu bolca tüketmemizde fayda vardır.

Vonoz, Palamut, Çinakop, Lüfer, İstavrit, İzmarit, Sardalye, Kolyoz, Mezgit, Barbunya, Kılıç ve Kırlangıç bolca avlanır.

Balık tüketimi yaparken günün en ucuz balığını tercih etmek doğru karar olacaktır.

Laz Balıkçı Hayrettin OĞUZ

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir